Čtvrt století od odchodu Jaroslava Foglara

Jeho dílo a odkaz však žijí dál! A přispět k tomu můžete i vy!

V úterý 23. ledna 2024 si připomeneme čtvrt století od úmrtí Jaroslava Foglara. Spisovatele, šéfredaktora, významného metodika, dlouholetého skautského vedoucího, autora slavného klubu Rychlé šípy! A právě u připomínky odchodu jejich tvůrce chce Skautská nadace představit aktivity, které mají veřejnosti připomenout jak Jaroslava Foglara, tak jeho nejznámější odkaz. Rychlé šípy totiž také slaví významné jubileum – 85. let od vydání prvního dílu. Skautská nadace Jaroslava Foglara připravila k tomuto výročí od prosince 2023 do prosince 2024 množství akcí, které spojila pod názvem Rok Rychlých šípů – 85 let. Zároveň vyzývá ty, kdo mají zájem, k zapojení se do oslav s vlastními aktivitami.

„Součástí oslav jubilea byl už prosincový happening na pražské Kampě, kde měli lidé možnost psát svá přání a vzkazy na improvizovanou Šmejkalovu ohradu. Hlavním tématem 85. výročí, které si budeme připomínat i po celý rok 2024, je Tajemství Rychlých šípů. Budou ho moci odhalovat děti i dospělí po celé republice díky hře Zde by mohly být Rychlé šípy“, uvedl Roman Šantora ze Skautské nadace.

První kolo hry proběhne v dubnu, kdy se v různých městech na místech tematicky spojených s komiksovými příběhy RŠ objeví plakáty s těmito příběhy. To v praxi znamená, že příběh RŠ o třech králích najdou hráči v cukrárně nebo RŠ přijímají nováčka v nějakém řeznictví. Úkolem je najít plakáty všechny a vyluštit z dostupných indicií tajenku. „V tuto chvíli hledáme dobrovolné organizátory, kteří by měli chuť plakátovací hru uskutečnit ve svém městě, s naší podporou“, doplnil Šantora.

Více o hře a formulář pro přihlášení organizátory najdete ZDE.

Tajemství Rychlých šípů samotných odhalí dvě velkoformátové knihy

První se zaměří na komiksové příběhy, jejichž výběr vyjde spolu se scénáři, které ilustrátorům předepisoval a často i předkresloval Jaroslav Foglar. Fanoušci tedy budou moci porovnávat a především vidět, jak se komiks postupně vyvíjel.

Druhá kniha nahlédne do zákulisí stínadelské trilogie. Půjde o kombinaci zápisků, poznámek, rukopisných stran Jaroslava Foglara, když si svět Záhady hlavolamu, Stínadel se bouří a Tajemství Velkého Vonta snažil vymodelovat v hlavě. Čtenáři najdou i mnohé nepoužité nápady a poznámky. Vše bude doplněno ilustracemi Jiřího Gruse, který fenomenálně doprovodil nová vydání. I u něj uvidíme skici, rozkreslené nápady apod.

A nová tajemství budou luštit i Rychlé šípy. V Albatrosu začne na jaře vycházet edice nových knižních detektivních příběhů se známou pěticí. Zahájí jí pátrání Rychlých šípů po osudu Maxmiliána Drápa z pera Pavla Horny. „Spáchal opravdu sebevraždu, když omylem spálil Modrého Mauricia, jak se čtenáři mohli dočíst před 85 lety v komiksu a nebo to bylo vše jinak?“, láká čtenáře Šantora.

Co dalšího se ještě v rámci oslav koná?

Vyšel reprint prvního souborného vydání Rychlých šípů z roku 1940, na Malé Straně v Praze až do března běží rodinná pátrací hra Tajemství Stínadel, připravuje se vydání Záhady hlavolamu v Ukrajinštině. Výčet akcí není konečný, kdokoliv může přispět svou aktivitou. Může se jednat o jakýkoliv formát - hru, časopis nebo divadelní představení - fantazii se meze nekladou.

Cílem Roku Rychlých šípů – 85 let je znovu objevit dílo Jaroslava Foglara a jeho příběhy přiblížit generaci nejen dnešních mladých čtenářů. Speciálně pro tuto příležitost bylo opět připraveno i logo Roku Rychlých šípů, které vytvořil grafik Martin Pecina.

Mladým patří svět, Rychlé šípy VPŘED.

• Jaroslav Foglar - Jestřáb (6.7.1907 – 23.1.1999)

Spisovatel, šéfredaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed, významný metodik, dlouholetý skautský vůdce 2. oddílu Praha.

Foglarovou doménou byla schopnost vykouzlit dobrodružství, které může za pomoci fantazie a kamarádů zažít každý kousek za městem či ve vedlejší uličce. Skautský program obohatil kromě množství her desítkami nápadů, které přinesly šťávu do tehdy poněkud fádního oddílového života. Kromě vedení skautského oddílu se Foglar plně věnoval spisovatelské dráze, a to i v době, kdy byla jeho tvorba na indexu. První povídka Vítězství mu vyšla ve Skautu Junáku již v prosinci 1923. Jedná se o jednoho z našich nejznámějších spisovatelů pro děti a mládež. Čtenáři mohli jeho dílo obdivovat ve více než 5 milionech výtisků knih, časopisů, novin či samizdatů.

• Komiks Rychlé šípy

Rychlé šípy je název klubu pěti hochů z knih a komiksů spisovatele Jaroslava Foglara. Členy klubu byli Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka, jejich klubovním psem byl Bublina a po něm Kuliferda. Rychlé šípy původně vycházely jako komiks v časopise Mladý Hlasatel - od 17. prosince 1938. Zatímco autorem textu byl vždy Jaroslav Foglar, kreslířem první série byl Jan Fischer, druhou sérii (v období kolem pražského jara) kreslil Marko Čermák. Některé díly ztvárnil Bohumír Čermák a Václav Junek. Jaroslav Foglar zároveň Rychlé šípy přenesl do knižní trilogie Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta.

grus